• Exkurzia - 8. ročník

• 24. 10. 2024
      • Literárna exkurzia – 8. ročník: Tajov – Banská Bystrica - Mošovce

Dňa 17. októbra 2024 sa uskutočnila literárna exkurzia pre žiakov 8. ročníka do Tajova, historického jadra Banskej Bystrice a Mošoviec. Cieľom cesty bolo sprístupniť nové informácie a expozície v mimoškolskom prostredí.

Prvou zastávkou bol Tajov. Tam sme sa zúčastnili výkladu a prehliadky rodného domu J. G. Tajovského (pripomenuli sme si jeho 150. výročie narodenia), Hany Gregorovej a Jozefa Murgaša (rímskokatolícky kňaz, maliar, slovenský vynálezca, priekopník bezdrôtovej telekomunikácie, zberateľ motýľov). Pravdepodobne ako prvý na svete uskutočnil rádiový prenos hovoreného slova. Svojimi patentmi si získal uznanie celého sveta. Rektorka im povedala „pikošky“ zo života týchto osobností.

Potom nasledovala prehliadka historického centra Banskej Bystrice, pri ktorej videli ŠVK, Mestský hrad, Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Matejov dom, Námestie SNP, Katedrálu svätého Františka Xaverského ako aj biskupský palác, Thurzov dom, Benického dom, naklonenú mestskú hodinovú vežu, Pamätník SNP a ďalšie pamiatky. Zastavili sme sa aj pri pamätných tabuliach vzdelancov a literátov, ktorí pôsobili v tomto meste (Matej Bell, Ján Botto, Izidor Žiak Somolickéhý, Štefan Moyzes, Terézia Vansová, Ján Botto, skladateľ Ján Levoslav Bella).

Posledným cieľom boli Mošovce. Žiaci navštívili Múzeum Jána Kollára - zrekonštruovaný rodný dom Jána Kollára, kde sa dozvedeli rôzne zaujímavosti zo života tohto predstaviteľa klasicizmu.

Všetci naši ôsmaci sa aktívne podieľali na získavaní nových informácií, odniesli si cenné vedomosti, ktoré nie sú publikované ani na internete a boli s exkurziou veľmi spokojní.

• Testovanie pohybových schopností

• 22. 10. 2024
      • Naši prváci a tretiaci majú úspešne za sebou testovanie pohybových predpokladov, ktoré absolvovali na základe pokynov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Cieľom projektu testovania je zistiť stav pohybových predpokladov žiakov v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň poradiť- nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady.

Testovanie pozostávalo z testovej batérie:

• telesná výška a telesná hmotnosť (somatické predpoklady),

• výdrž v zhybe nadhmatom (silovo statická schopnosť),

• sed ľah za 1 minútu (silovo vytrvalostná schopnosť),

• viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov (vytrvalostná schopnosť),

• skok do diaľky z miesta (rýchlostne silová schopnosť),

• 4 x 10 metrov člnkový beh (rýchlostne koordinačná schopnosť),

• predklon v sede s dosahovaním (pohyblivosť),

• opakovaná zostava s tyčou (koordinačná schopnosť),

• kotúľanie 3 lôpt (technika – manipulácia),

• vlajková naháňačka (taktika – rozhodovacie procesy).

Testovanie prebehlo v príjemnej atmosfére, žiaci boli vo všetkých disciplínach snaživí a pokúšali sa o dosiahnutie čo najlepšieho výsledku.

• Jablkový týždeň v ŠKD

• 21. 10. 2024
      • “Bolo raz jabĺčko krásne, malo líčka červené.”

Takto veselo sme trávili popoludnia v ŠKD. Rozdali sme diplomy najrýchlejším “hľadačom” jabĺk,vyrobili krásne húseničky a možno sa nám o jabĺčkach bude aj snívať.

• Svetový deň kuchárov a kucháriek

• 21. 10. 2024
      • Pri príležitosti Svetového dňa kuchárov a kucháriek, ktorý celosvetovo oslavujeme 20. októbra už od roku 2004 dnes pani riaditeľka poďakovala drobnou pozornosťou všetkým pracovníčkam našej školskej jedálne za ich šikovnosť, lásku ku gastronómii, svedomitý prístup k práci ako aj za zvyšovanie povedomia o správnom a vyváženom stravovaní.

Ďakujeme, že pre nás varíte s láskou!

• Zelený certifikát a logo získala naša škola za odovzdaný elektroodpad v roku 2022. Tento dokument je potvrdením, že naša škola pristupuje zodpovedne k ochrane životného prostredia aj správnym triedením odpadov.

• Tradície sa snažíme dodržiavať aj v našej škole. Dnes sme v areáli školy postavili máj. Naši žiaci si pripravili bohatý kultúrny program plný krásnych ľudových pesničiek. Súčasťou programu bolo zdobenie mája stužkami. Ďakujeme FS Bukovinka z Turzovky za spestrenie programu a našim žiakom, ktorí sa na ňom podieľali.
    Teší nás aj účasť seniorov z DSS Žarec a rodičov. Dúfame, že o rok si to zopakujeme🙃