• Základná škola bola slávnostne otvorená 3.9.1979 ako tretia plnoorganizovaná škola v meste. Jej vybudovanie si vyžiadal rozvoj okresného mesta Čadca a s tým súvisiaca výstavba nového sídliska Žarec. Je to moderná pavilónová škola. V školskom roku 2022 - 2023 ju navštevuje 417 žiakov.
      Priestorové a materiálno-technické podmienky školy sú na veľmi dobrej úrovni. Škola disponuje odbornou učebňou chémie, fyziky, biológie s notebookmi, dvomi učebňami na výučbu IKT, jazyková učebňou, novovybudovanou učebňou polytechniky  a žiackou kuchynkou. Samozrejmosťou sú aj interaktívne tabule v triedach.  V roku 2019 bola opäť daná do užívania kuchyňa so školskou jedálňou.
      V roku 2021 bola obnovená žiacka a učiteľská knižnica. Jej fond tvorí odborná a krásna literatúra. Knižné jednotky boli získané z projektu Odborné učebne a časť knižničného fondu  MŠ, ŽSK a zo ZRPŠ. Sú v nej k dispozícii počítače s prístupom na internet. Knižnica je zdrojom vzdelávania a sebavzdelávania a tiež informačným zdrojom pre žiakov a pedagógov.
      V minulosti boli v škole zriadené aj triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov, ktoré neskôr vystriedali triedy s rozšírenou športovou prípravou zameranou na futbal, nakoľko  má škola nadštandardné podmienky na rozvoj športu – tri telocvične a vonkajšie školské ihrisko. V súčasnosti je škola zameraná na všeobecný rozvoj žiakov.
      Škola využíva vo výchovno-vzdelávacom procese aktivity a programy jednotlivých projektov v oblasti prevencie, environmentálnej výchovy, podpory zdravia, zdravého životného štýlu a výchovy ku zdraviu cez projekty Zelená škola, Cesty emocionálnej zrelosti, Správaj sa normálne, Záložka do knihy spája školy, Detský čin roka a mnoho iných.
      Taktiež je škola zapojená do mnohých národných projektov. Ich cieľom je využívanie materiálov a didaktickej techniky vo vyučovacom procese, zavádzanie inovatívnych foriem a metód práce, čím sa zvyšuje kvalita vyučovania.
      Národné projekty, do ktorých je škola zapojená:

•    Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva
      •     Aktivizujúce metódy vo výchove
      •     Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí
      •     Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety
      •     Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania
      •     Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov
      •     Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovy
      •     Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách
      •     Odborné učebne
      •     Pomáhajúce profesie v edukácií detí a žiakov

Okrem národných projektov sa škola zapája do projektov JA Viac ako peniaze a Kozmix.
      Niekoľko rokov je škola zapojená do dotovaných programov Školské mlieko a Školské ovocie.